Image

بیوگرافی

شایان شکرآبی، پزشک عمومی و موسیقیدان ایرانی در سال ۱۳۶۷ در تهران متولد شد.از کودکی فراگیری موسیقی را با ساز پیانو آغاز کرد و در سالهاى بعد در كنار نوازندگى پيانو با اصول آهنگسازی و ارکستراسیون آشنا شد. در فاصله سالهاى ٨٥ تا ٩٥ در كنسرت هاى مختلف به عنوان نوازنده پیانو، آهنگساز و تنظيم كننده روى صحنه رفت. در سال ۱۳۹۵ آلبوم گذر اردیبهشت و در سال ۱۳۹۷ آلبوم کلاغ سفید اثر گروه دال را آهنگسازی و منتشر کرد. در سال ۹۶ کاندید جایزه باربد بهترین آهنگسازی در ژانر تلفیقی شد و لوح تقدیر بهترین آلبوم تلفیقی را دریافت کرد.  او همچنین در آلبوم موسیقی "اسب و آتش" و "عطار" اثر آرش کامور، با صدای وحید تاج به نوازندگى پیانو پرداخته است. و هم اکنون به عنوان پیانیست و آهنگساز گروه دال مشغول فعالیت هاى موسیقیایی ست.وى در حين فعاليت هاى هنرى،  در سال ۱۳۸۶ وارد دانشكده پزشكى دانشگاه علوم پزشكى ايران شده و در سال ۱۳۹۴ به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل شده است و مقاله اى در زمینه پاتولوژی سرطان پروستات عنوان پایان نامه دکترای عمومی خود ارائه داده است. وی هم اکنون پزشک اورژانس بیمارستان روانپزشکی مهرگان در تهران است. او در سال ۱۳۹۷ به همراه همکارانش گروه ابرک را تاسیس کرد و در زمینه کارآفرینی حمایتی برای بیماران روانپزشکی شروع به فعالیت کرد. گروه ابرک برنده جایزه بهترین ایده ی انجمن علمی روانپزشکان ایران در سال ۱۳۹۸ شد.

آلبوم ها

گذر اردیبهشت

1

کلاغ سفید

آلبوم کلاغ سفید

ویدئو ها

The Red Moon ماه سرخ

نیمه خاموش

آوازم را می رقصیدی

شبیه یک رویا

شکوفه های زیتون

قلب ما می نوازد

Image
هدف پژوهش
همان طور که میدانید در دوره extern  آموزش  پزشکی معاینات و سمع  قلب توسط اساتید دانشگاه به دانشجویان  پزشکی  تدریس می شود. به طوری که فایل های صوتی ضبط شده مربوط به سمع قلب در کلاس پخش می شود و دانشجویان پس از گوش دادن به آن صوت و پاتولوژی  مربوطه را به خاطر میسپارند . شایان شکرآبی ایده ای ارائه داده  که  در آن اصوات متفاوت  قلب با صداهاى موزون و  آشناى موسيقايى تطبيق داده شده است. تا كنون در اين پژوهشِ ميانْ رشته اى، چند قطعه موسيقايى روی معاینه قلبی  s3 ، s4 ، midsystolic click توسط او ساخته و ضبط شده است. و این آثارپس ازضبط  توسط متخصصین قلب و دانشجویان پزشکی مورداستقبال خوبی قرارگرفته است.شایان شکرآبی درحال حاضرقصد دارد که این ایده را به صورت يك مجموعه منظم و قاعده مند ضبط كرده و آن را با هدف دوگانه  لذت موسيقايى و هنرى و شيوه اى كمك  آموزشى براى فراگيرى صداهاى متفاوت قلبى كه بى شك براى دانشجويان پزشكى بسيارساده ترو ماندگارتر از شيوه آموزشى رايج است،ارائه دهد.در این مجموعه موسیقی صدا های قلب به شكلى با قطعات موسیقايى تطابق داده شودتا شنیدن ملودی برای شنونده تداعی کننده صداهاى متفاوت قلب انسان درشرايط وبيمارى هاى متفاوت باشد. لذا علاوه بر ارائه یک پروژه هنری میتوان از منظر آموزش پزشکی نیز به این ایده نگریست.

تعریف پروژه
شایان شکرآبی قصد دارد در ساخت و تنظيم اين قطعات از نواها و سازهای بومی ایران استفاده كرده و این موسیقی را با سازهای استاندارد غربی نيز ترکیب کند قطعه midsystolic click به عنوان یک مثال از این مجموعه به پيوست ضمیمه شده است

 


این صدای قلبی، صدایی با فرکانس بالاست که توسط دیافراگم استتوسکوپ در میانه ی سیستول شنیده می شود. صدای اول (s1) و دوم (s2) قلب به صورت طبیعی سمع میشود و صدای کلیک در میانه ی سیستول به علت پرولاپس در دریچه میترال به گوش میرسد.
 

استفاده از صدای ضربان قلب در موسیقی ایرانی

ارتباط با ما